Jak investovat bez obav

Jak investovat bez obav

Občas máme tendenci smát se dětským strachům z bubáků, čertů a strašidel. V některých oblastech se však chováme podobně jako děti. Investování je pro mnoho lidí podobným „dětským bubákem“. Bojí se totiž něčeho, co neznají. A samozřejmě se obávají, že přijdou o peníze.

Jak se strachu zbavit, a ještě na investování skutečně vydělat? Na to si posvítíme právě v tomto článku. Nejprve se však pojďme podívat, proč vlastně investovat.

Finanční zabezpečení v důchodovém věku jako hlavní důvod investic

Téma věkové hranice pro odchod do důchodu je teď hojně přetřásáno jak v médiích, tak v mnoha rodinách. Pro většinu lidí je právě zabezpečení na stáří tím nejsilnějším důvodem, proč začít investovat a nenechat peníze jen ležet na běžných nebo spořicích účtech.

Nelze totiž spoléhat pouze na penzijní připojištění nebo na stát. Velká část z nás si navíc chce udržet i ve stáří aktivní životní styl a nesedět jen doma na pohovce. Mnoha lidem pak záleží na tom, aby peníze ochránili před inflací nebo zajistili budoucnost svých dětí. Respektive, aby jim díky našetřeným penězům usnadnili start do dospělého života.

To vše jsou oprávněné důvody, proč začít investovat. Jenže někdy nás víc než nedostatek peněz, které bychom mohli dát „stranou“ právě do investic, blokuje strach.

Nejúčinnější je porozumět tomu, čeho se vlastně bojíme

Ono to vlastně platí u čehokoliv, co vás trápí. Proto si nejen při investování přesně pojmenujte, jaký je váš největší strach. Je to strach z toho, že naletíte podvodníkům? Je to obava, že investujete do akcií nějaké firmy, která pak zkrachuje?

Tak se na to krátce podívejme. Co se vlastně děje s penězi, které zainvestujete?

Za vaše peníze se nakoupí konkrétní akcie, dluhopisy, komodity nebo jiná aktiva. Když pak roste jejich hodnota, vyděláváte. Pokud neroste, není to optimální, ale rozhodně nepřijdete o celou svoji investici.

Pokud investujete do společností, které mají dlouhodobou historii a jejich produkty nebo komodity jsou používané po celém světě (jako je tomu např. u společností Apple nebo Microsoft), je opravdu minimální riziko, že byste v důsledku krachu firmy o peníze úplně přišli.

Pokud byste měli obavy investovat do akcií nebo komodit jen jediné firmy, můžete investovat do diverzifikovaného portfolia. V něm se riziko ztrát takzvaně „rozloží“. Je pravděpodobné, že vaše výnosy z investic budou kolísat podle složení diverzifikovaného portfolia, ale je téměř nemožné, abyste o svoje peníze přišli.

Skutečné riziko ztráty peněz plyne ze strany podvodníků

O jaké podvodníky jde? Jsou to lidé, kteří se více zajímají o vaše peníze než o jejich zhodnocení. Proto je nejlepším řešením investovat pouze prostřednictvím společností nebo finančních poradců, kterým skutečně důvěřujete.

Pro jistotu si ale vždy prověřte i jejich minulost, zkušenosti jiných investorů i to, zda investiční společnosti mají povolení ze strany České národní banky. Takovým prvkem důvěryhodnosti je například licence k poskytování investičních služeb a dohled České národní banky nad činností společnosti.

Základní principy investování, kterých byste se měli držet

Úplně nejzákladnější je mít odloženou finanční rezervu, kterou nikdy nebudete investovat. Naopak je velmi vhodné investovat peníze, které další roky neplánujete využít.

Pokud jste začínající investor, vyhýbejte se spekulativním investicím, jako jsou například kryptoměny nebo dluhopisy malých firem. Své peníze vkládejte pouze do portfolií a aktiv, u kterých jste přesvědčeni, že budou dlouhodobě prosperovat i v případě, kdy jejich hodnota dočasně klesne.

Začněte investovat po menších částkách, ale pravidelně a dlouhodobě. A nezapomeňte na důležitou „poučku“ o tom, že vždycky bude hodnota vaší investice nějakým způsobem kolísat. Bude růst, ale bude i klesat.

Inspirujte se u zkušených investorů, kteří vědí, že ne vždy se daří nakupovat a prodávat jen v těch nejlepších momentech. Proto když trhy klesají, neprodávejte za každou cenu. Při poklesu trhu můžete klidně dál investovat, protože v daný moment budete nakupovat za výhodnější ceny. Prodávat můžete naopak mnohem výhodněji ve chvíli, kdy trhy rostou.

Pokud si však nejste jistí, jak vůbec s investováním začít, ozvěte se. Najdeme spolu cestu, jak na to. Pomůžu vám najít optimální řešení a poradím vám, jak minimalizovat riziko.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení